^ Back to Top

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Międzynarodowa wymiana polsko-słowacka w Zubercu - IX.2009

Stronę polską reprezentowali: wójt Gminy Otyń - p. T. Kaczmarek, sekretarz - p. H. Malczewska, przewodniczący Rady Gminy - p. M. Filipiak-Buganik, radni oraz zaproszeni  goście. Przedstawicielem Zespołu Szkół w Otyniu w oficjalnych rozmowach był dyrektor W. Szklarz. Celem wyjazdu było zapoznanie z kulturą sąsiadujących narodów, integracja młodzieży poprzez wspólne zawody sportowe i imprezy kulturalne, a także wymiana doświadczeń.Noclegi i wyżywienie strona słowacka zorganizowała nam w pięknie położonym hotelu "Primula" z widokiem na wysokie Tatry. W drugim dniu pobytu w Zubercu odbyła się wycieczka w góry  (Tatry Zach. - Rohacze) wspólnie z grupą czeską i słowacką. "Zielony szlak'' którym szliśmy, okazał się niełatwy, ale wspaniałe widoki gór, jakie mieliśmy okazję obejrzeć, rekompensowały wysiłek i zmęczenie. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wsi Orawskiej (unikalny skansen ludowej architektury) - zakończone programem artystycznym prezentującym folklor ziemi orawskiej w wykonaniu zespołu ludowego. Występ artystów nagrodziliśmy gromkimi brawami. Szczególne wrażenie wywarły na nas tańczące i śpiewające maluchy, ubrane w regionalne stroje.   Trzeci dzień naszego pobytu w Zubercu był również bardzo emocjonujący, ponieważ przewidziano w nim zawody sportowe: mecz piłki nożnej, rozgrywki w tenisie stołowym itd. Nasi uczniowie  spisali się w owych rozgrywkach bardzo dobrze, zdobywając wiele pucharów  i dyplomów. Wszystkie zawody odbywały się na terenie szkoły w Zubercu, którą mieliśmy okazję także zwiedzić. Czekała tu na nas bardzo miła niespodzianka. W jednym z gabinetów lekcyjnych na gazetce ściennej uczniowie słowaccy umieścili informacje o Otyniu i Polsce, a w kolejnej sali mogliśmy przeczytać słowa powitania napisane na tablicy w języku polskim. Był to bardzo miły akcent naszego pobytu w Zubercu.  Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaprezentować swój program artystyczny, podczas imprezy kulturalnej, pt. "Dziecięcy country - bal" w Domu Kultury w Zubercu. Wykonali oni cztery piosenki i dwa utwory instrumentalne - przykłady polskiej muzyki ludowej. Na skrzypcach grała Martyna Musiał, a na akordeonie Jakub Buganik. Następnie oglądaliśmy popisy kilku słowackich zespołów tanecznych prezentujących tańce country. Dopełnieniem tego emocjonującego dnia było zjedzenie smacznej pizzy i integracja w tutejszej kręgielni. W niedzielę 12. października po zjedzeniu śniadania i pożegnaniu się ze Słowakami i Czechami, pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną. Wróciliśmy z wycieczki bardzo zadowoleni. Okazało się, że nasi sąsiedzi - Słowacy i Czesi, są bardzo życzliwi i gościnni, a co najważniejsze, możemy się z nimi łatwo porozumieć oraz nawiązać przyjacielskie kontakty. Na wyjeździe panowała wspaniała atmosfera, a wszyscy jej uczestnicy czuli się jak prawdziwi Europejczycy, za co chcielibyśmy serdecznie podziękować organizatorom.

Opiekę nad uczniami w trakcie wycieczki  sprawowali: B.Tuczyńska oraz B.Potażnik.                                                                                        

Opracowała mgr Barbara Tuczyńska

Międzynarodowa wymiana polsko-słowacka w Zubercu - IX.2009