^ Back to Top

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.

X Zlot „Moja mała ojczyzna jest ciekawa”

W dniach 25-26 listopada 2016 roku w naszej gminie gościliśmy uczestników X Zlotu „ Moja mała ojczyzna jest ciekawa”, który został zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze z Zielonej Góry. 2 DH Łowcy Przygód reprezentowała naszą szkołę podczas tego przedsięwzięcia. Pierwszego dnia wszystkie drużyny spotkały się przy wspólnym ognisku w Bobrownikach.

Śpiewaliśmy piosenki harcerskie i turystyczne, do których przygrywał nam na gitarze pan Krzysztof Białas -Heltowski, pląsaliśmy i piekliśmy kiełbaski. Drugi dzień naszej krajoznawczo –turystycznej przygody rozpoczął się skoro świt, ponieważ już o 7:30 pierwsza ekipa wyruszyła na trasę gry terenowej, którą przygotowały i przeprowadziły harcerki z 2 DH Łowcy Przygód.  Strzelanie, pierwsza pomoc, wykrywacz metalu i inne punkty czekały na uczestników, którzy mogli  sprawdzić  swoje umiejętności. Każda z drużyn po zakończonej grze własnoręcznie wykonywała pamiątkowe przypinki. Kolejnym punktem harmonogramu było zwiedzanie mostu kolejowego w Stanach, do którego wędrowaliśmy od strony Bobrownik. Następnie udaliśmy się autokarem do Otynia, gdzie o godzinie 13:00 rozpoczął się Bieg Patrolowy. Każda z drużyn dostała mapę miejscowości oraz hasła ze wskazówkami. Naszym zadaniem było odszukanie miejsc oznaczonych na mapie i wysłuchanie opowieści przygotowanych przez mieszkańców miejscowości, którzy chcieli się podzielić ciekawymi informacjami. Punkty zlokalizowane były w Ochotniczej Straży Pożarnej, tam strażacy opowiadali o swojej działalności i prezentowali sprzęt używany w czasie akcji pożarniczych. W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju pan Trojanowski przybliżył historię tego miejsca. W  Gminnym Centrum Kultury na dzieci czekał dh Zbigniew Tatarzyński, który mówił o swojej działalności w ZHP na terenie gminy i nie tylko. Przy ruinach Klasztoru uczestnicy biegu wysłuchali ciekawej historii o początkach Otynia oraz usłyszeli ciekawostki na temat naszego regionu od pana Sylwestra Filipiaka i Bogdana Musiała. Strudzeni wędrowcy mogli odpocząć i ogrzać się w Zajeździe u Prezesa, gdzie samodzielnie przygotowywali pizzę, słuchając opowieści p. Beaty Zawalnej członkini Stowarzyszenia Pokoleń Gminy Otyń o tradycjach kulinarnych naszego regionu. Ostatnim punktem harmonogramu był spacer wieczorem po Otyniu i wykonanie kilku ciekawych zdjęć, które drużyny mogą wysłać na konkurs organizowany przez Gazetę Lubuską. Zakończenie dwudniowych zmagań miało miejsce na sali gimnastycznej ZS Otyń, gdzie wszystkie drużyny otrzymały dyplomy, pamiątki ze Zlotu, książki i mapy turystyczne oraz wejściówki do różnych ciekawych miejsc. Nasza drużyna za pomoc w organizacji wybranych punktów harmonogramu i dzielne uczestnictwo w imprezie otrzymała bilety do Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy oraz Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. 2 DH Łowcy Przygód z drużynową składa podziękowania wszystkim osobom, które poświęciły swój czas i pomogły nam w organizacji Biegu Patrolowego.

X Zlot „Moja mała ojczyzna jest ciekawa”