^ Back to Top

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

"Polsko-niemiecki stół wielkanocny" - IV.2011

Szczegółowy program pobytu gości z Niemiec został zaplanowany tak, aby polskie dzieci wraz z nowymi przyjaciółmi mogły spędzić wspólnie jak najwięcej czasu. Naszym celem było także wykazanie różnic i podobieństw w tradycjach świątecznych w Polsce i Niemczech.   Dzieci miały możliwość poznania zwyczajów i tradycji wielkanocnych w naszych państwach. Wykonały pisanki wielkanocne metodą batikową oraz wzięły udział w lekcji malowania na szkle w Skansenie w Ochli. Uczestniczyły także w warsztatach artystycznych pod opieką pani Magdy Kołtun, na których własnoręcznie przygotowały przepiękne ozdoby wielkanocne, min. palmy, pisanki, stroiki.  W drugim dniu pobytu uczniowie odwiedzili wioskę indiańską, gdzie mieli okazję zobaczyć różne gatunki zwierząt dzikich i hodowlanych. Poznali zwyczaje Indian, brali udział w zabawach i wykonaniu ozdób indiańskich, które zabrali ze sobą do domów. Pobyt w Przemkowie zakończył się rozpaleniem ogniska i pieczeniem kiełbasek. Kolejny dzień to dzień rozrywki, który spędziliśmy w kręgielni i w centrum Focus Mall. Cały projekt został podsumowany na uroczystej kolacji, w której uczestniczyły władze naszej gminy: Wójt Gminy Otyń - Teresa Kaczmarek, Przewodniczący Rady Gminy - Wiesław Januszewicz oraz Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych - Piotr Trojanowski. Posiłek został przygotowany przez dzieci. Lekcja wspólnego gotowania, pod bacznym okiem opiekunów oraz Pań: Wiesławy Grabary i Hanny Swobody, wiele nauczyła podopiecznych o świątecznych potrawach i tradycjach wielkanocnych obydwu krajów. Radosna atmosfera gotowania, odświętnego nakrywania i dekorowania stołu sprzyjała nie tylko wymianie doświadczeń, ale przede wszystkim integracji całej grupy i konwersacji w języku obcym. Nasze świąteczne menu składało się, min. z: żurku staropolskiego, białej kiełbasy zapiekanej z boczkiem, sałatki jarzynowej, ćwikły z chrzanem, a także mazurków i serników. Projekt i cały przygotowany program spotkał się z dużym entuzjazmem dzieci, dlatego w przyszłym roku planujemy zrealizować podobny program, tym razem związany ze świętami Bożego Narodzenia. Tymczasem odliczamy już dni do naszej wizyty w Kleinmachnow, w której wezmą udział ci sami uczniowie. Uczestnictwo w wymianie to doskonały pomysł - przede wszystkim można sprawdzić w praktyce własne umiejętności językowe, poznać nowych ludzi, kulturę i tradycje innych krajów.

Opracowała: mgr Monika Modlińska

 

 

"Polsko-niemiecki stół wielkanocny" - IV.2011