^ Back to Top

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

Wymiana 2009

Głównym celem tegorocznego spotkania była chęć dokonania czegoś wspólnie. Postanowiliśmy wraz z uczniami z Kleinmachnow wystawić sztukę pt. " Schneewitchen"(Królewna Śnieżka) Przygotowania trwały już od dwóch miesięcy, wszystko wcześniej musieliśmy zaplanować, podzielić role i ćwiczyćz naszymi uczniami poprawną wymowę. W czasie tych 4 dni pobytu każdego dnia odbywały się wspólne próby przedstawienia.

W przygotowania zaangażowali się też inni nauczyciele tacy jak pani Bogusława Bartczak, która chętnie przygotowała nam oprawęplastyczną tego przedstawienia jak również pani Magdalena Piotrowska -Kołtun, która zadbała o dodatki do strojów dla młodych aktorów i poprowadziła wspólne warsztaty plastyczne. Pan Krzysztof Igiel poprowadził zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. Pan Stanisław Kołaski przygotował dla uczniów lekcje informatyki, zajął się również dokumentacją pobytu w postaci zdjęć, a pani Renata Słotwińska opracowała wspólny album z pobytu naszych gości w Otyniu. Ten czas spędziliśmy jednak nie tylko na ciężkiej pracy. W programie nie mogło zabraknąć również rozrywki. Już drugiego dnia dzieci wybrały się wraz z opiekunami do Zielonej Góry, aby móc poznać nieco bliżej nasz region. Tam zwiedziły zielonogórski deptak i wyśmienicie spędziły czas w kręgielni. Odwiedziły również najnowsze centrum Focus Park. Kolejny dzień uczestnicy wymiany spędzili w skansenie w Ochli. Tam odbyła się bardzo interesująca lekcja malowania pisanek, dzieci mogły zabrać swoje prace do domu, a także miały możliwość zakupienia pięknych wydmuszek, zdobionych przez prawdziwe znawczynie tej sztuki. W tak dobrych nastrojach wszyscy zwiedzili jeszcze Muzeum Wina w Zielonej Górze. Czwartek -ostatni dzień wspólnych zajęć spędziliśmy głównie w szkole. Tego dnia odbyło się podsumowanie naszej czterodniowej pracy. Punktem kulminacyjnym było wspólne przedstawienie, które wywarło duże wrażenie na naszych widzach. Na spektakl zaprosiliśmy dzieci, wszystkich rodziców goszczących naszych przyjaciół a także całą dyrekcje. Specjalnie dla naszych gości przygotowaliśmy także wieczorek poetycki " Abend zwei Musen". Polscy uczniowie w blasku świec recytowali poezję niemiecką. Do jury zaprosiliśmy Berndta Bultermana, dyrektora niemieckiej szkoły oraz Irene Schmidt, nauczycielkę muzyki. Oczywiście nie mogło też zabraknąć polskiego jury, pana dyrektora Wiesława Szklarza. Niemieccy uczniowie byli zachwyceni recytacją wierszy, a nasi uczniowie również czuli się fantastycznie, a szczególnie zdobywcy nagród. Każdy uczeń naszej szkoły, biorący udział w wymianie starał się okazać zaproszonym gościom tradycyjną polską gościnność oraz przybliżyć nasze obyczaje i realia życia naszego pokolenia. Wniosek - nie różnimy się tak bardzo! W dzień wyjazdu uściskom i łzom nie było końca. Tu w naszej szkole narodziły się nowe przyjaźnie, które mamy nadzieje będą pielęgnowane jeszcze przez długi czas. Udział w wymianie to doskonały pomysł - przede wszystkim mogliśmy sprawdzić w praktyce własne umiejętności językowe, poznaliśmy nowych kolegów i ich obyczaje. Po wizycie Niemców czas na naszą rewizytę, która zaplanowana jest już na maj 2009r. A do tego czasu uczymy się pilnie języka niemieckiego i jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi nowymi przyjaciółmi.

Opracowała mgr Monika Modlińska

Wymiana 2009