^ Back to Top

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

Wskazówki dla rodziców dzieci korzystających z internetu

 

1. Postaraj się, aby komputer, z którego korzysta twoje dziecko stał we wspólnym pomieszczeniu.

2. Ustal zasady korzystania z Internetu:

-  rozmawiaj z dzieckiem na temat tego, co może i czego nie może robić korzystając z sieci,

-  ustal z dzieckiem co wolno, a czego nie i egzekwuj to. Ustalając zasady bądź wyrozumiały i miej rozsądne wymagania. Staraj się zrozumieć potrzeby twojego dziecka, jego zainteresowania i naturalną ciekawość.

3. Rozmawiaj z dzieckiem o potencjalnych zagrożeniach:

-  zapoznaj je z zasadami bezpiecznego korzystania z Sieci,

-  naucz je krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Internecie.

Twoje dziecko powinno mieć świadomość, że nie wszystkie informacje znalezione w Sieci są wiarygodne.

4. Interesuj się tym, co twoje dziecko robi w sieci i rozmawiaj z nim o tym: -  poproś je, aby pokazało ci swoje ulubione strony,

-  wskaż mu ciekawe i przyjazne strony (listę takich stron możesz znaleźć w edukacyjnym serwisie internetowym.

5. Postaraj się poznać internetowych przyjaciół twojego dziecka, tak jak robisz to w przypadku innych jego kolegów. W przypadku małego dziecka sprawdzaj e-maile, które otrzymuje.

6. Jeśli twoje dziecko korzysta z czatów lub e-maila:

-  naucz je, by nie podawało w Internecie swoich danych osobowych takich jak: imię i nazwisko, adres domowy, telefon, adres szkoły, naucz je, by nie odpowiadało na obraźliwe lub niebezpieczne e-maile, czaty i in.

-  wyjaśnij dziecku, że osoba poznana w sieci nie zawsze musi być tym za kogo się podaje (np. 12-letnia dziewczynka" może okazać się 40-letnim mężczyzną).

-  jeśli dziecko chce się spotkać z internetowym znajomym, zadbaj o to, aby spotkanie odbyło się w miejscu publicznym, w twojej obecności lub gdy dziecko jest starsze – w obecności koleżanki lub kolegi.

8. Naucz swoje dziecko, że zawsze może przyjść do ciebie, jeśli znajdzie w Internecie lub w swojej poczcie treści, które go zaniepokoją, zawstydzą lub sprawią, że poczuje się skrępowane.

9. Przypominaj dziecku, że w Internecie również obowiązują zasady dobrego wychowania, że należy być uprzejmym, miłym, nie używać obraźliwego słownictwa itp.

10. Korzystaj z programów filtrujących i przeglądarek: -  programy filtrujące mają za zadanie chronić dzieci blokując wyświetlanie dziecku stron ze szkodliwymi treściami, najpopularniejsze obecnie na rynku to – Cenzor, Opiekun oraz x-Guard, -  przeglądarki internetowe (np. Internet Explorer) pozwolą ci sprawdzić jakie strony odwiedza twoje dziecko.

Pamiętaj, że Internet to nie tylko niebezpieczeństwo i zagrożenia, ale również doskonałe źródło wiedzy i rozrywki.

 

 

 

Wskazówki dla rodziców dzieci korzystających z internetu