^ Back to Top

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.

„ŁĄCZĄC POKOLENIA”

LEKCJA HISTORII REGIONALNEJ W TERENIE „ŁĄCZĄC POKOLENIA”

W dniu 15 maja br. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny  uczestniczyli w lekcji historii  w terenie „Łącząc Pokolenia” trasa prowadziła od Lusowa do Poznania. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była pani Krystyna Klepacka we współpracy z panem Pawłem Szpigunem, prezesem nowosolskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstańców Wielkopolskich oraz prezesem koła nr 5 z Zielonej Góry. Celem wyjazdu było przybliżenie młodzieży historii powstania wielkopolskiego oraz biografii gen. Dowbora – Muśnickiego i gen. Stanisława Taczaka.

Gimnazjaliści, wraz z przedstawicielami rodzin bohaterów powstania, uczestniczyli w Lusowie we mszy św. w intencji poległych Wielkopolan,  odwiedzili również grób  i pomnik gen. Dowbora – Muśnickiego, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie zwiedzili Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Lusowie, w którym poznali przyczyny, przebieg i skutki powstania oraz biografię generała powstania Józefa Dowbora - Muśnickiego.

Kolejnym punktem naszego wspólnego podróżowania był Poznań, tutaj mieliśmy okazję odwiedzić cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, na którym spoczywa gen. Stanisław Taczak, wybitny przywódca powstania. Na zakończenie naszej lekcji historii regionalnej w terenie zwiedziliśmy jeszcze jedno Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które obfitowało  w multimedia i było niezwykle atrakcyjne dla młodzieży.

Tego typu przedsięwzięcia są niezapomnianą lekcją patriotyzmu, w której to uczniowie mogą brać aktywny udział. Dzięki takim projektom młodzi ludzie wzmacniają w sobie poczucie tożsamości narodowej.

                                                                                  Krystyna Klepacka, Katarzyna Furga

 

 

„ŁĄCZĄC POKOLENIA”