^ Back to Top

Szukaj

Gościmy

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.

XI Zlot Krajoznawczy

XI Zlot Krajoznawczy „Moja mała ojczyzna jest ciekawa. Na szlaku dawnej kolei”

W dniach 24-25 listopada harcerki z 2 DH Łowcy Przygód reprezentowały SP Otyń  w XI Zlocie „Moja mała ojczyzna jest ciekawa…”, który w tym roku zaprowadził nas do bardzo gościnnego Chotkowa. Organizatorem całego przedsięwzięcia jest Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (oddział Zielona Góra).

Pierwszej nocy zwiedzaliśmy pałac w Chotkowie.  Następnie uczestniczyliśmy  we wspólnym ognisku, na którym piekliśmy kiełbaski.  Zakończeniem dnia były wspólne pląsy i zabawy, które wprowadziły nas w radosny nastrój.

 

Sobota zapowiadała się bardzo ciekawie. Uczestniczyliśmy w wyprawie na dawną stację kolei szprotawskiej. Po stacji kolejowej oprowadził nas przewodnik, który opowiedział ciekawą historię tego miejsca. Wiele rzeczy z tej opowieści przydało się nam w czasie biegu patrolowego, na który wyruszyliśmy zaraz po zwiedzaniu. Otrzymaliśmy mapę z zaznaczonym terenem w obrębie wsi Chotków. Naszym zadaniem było dotarcie  do trzech mieszkanek wsi  i przeprowadzenie wywiadu na temat tego jak działała w Chotkowie kolej szprotawska. Interesowały nas również informacje na temat jakie zakłady kiedyś działały w Chotkowie (związane z rolnictwem, przetwórstwem lub hodowlą), a również to, czy w Chotkowie żyją jeszcze starsze osoby, które to wszystko pamiętają lub przeżyły.  Wszystkich opowieści wysłuchaliśmy  bardzo uważnie. Spotkanie z mieszkankami wsi przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Panie chętnie dzieliły się z nami opowieściami i historiami  ze swojego życia. 

Następnym miejscem, do którego dotarliśmy był kościół gotycki w Chotkowie. Tutejszy ksiądz proboszcz zapoznał nas z historią tego miejsca.

Kolejnym punktem programu była wyprawa autokarowa do Stypułowa  gdzie zwiedzaliśmy  stację kolejową i dawne folwarki .  

Zakończeniem dwudniowych zmagań była konferencja prasowa z udziałem Wójta Gminy i pani dyrektor szkoły, w której mieliśmy bazę zlotu. Tematem konferencji był wpływ zabytków i tradycji historycznych gminy na życie mieszkańców, gospodarkę, kulturę. Drugim zagadnieniem był transport i komunikacja w gminie, ich rola dla rozwoju wsi i mieszkańców (turystyka, gospodarka, życie mieszkańców).

Każda z drużyn na zakończenie zlotu prezentowała przygotowane przez siebie wystąpienie podsumowujące przeprowadzone wywiady w czasie biegu patrolowego, wzbogacone o wiadomości  z konferencji prasowej.

W nagrodę za aktywny udział w zlocie i duże zaangażowanie podczas wykonywania poszczególnych zadań, otrzymaliśmy zaproszenie do Filharmonii Zielonogórskiej oraz ciekawe książki i pamiątkowy wagon kolejki. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat Przyjaciela Kolejki Szprotawskiej.

                                                                       druhna drużynowa Krystyna Klepacka

 

XI Zlot Krajoznawczy